Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy w Szklanej od października 2019 roku należy do Pomorskiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie. Jest to dla nas ogromny sukces i bardzo nas to cieszy, że w naszej placówce tak ważne są założenia koncepcji prozdrowotnej.
W związku z powyższym możemy ubiegać się o wojewódzki certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Etap ten musi wynosić minimum 2 lata ale nie dłużej niż 5 lat. Zamierzamy temu podołać. Dlatego będziemy w dalszym ciągu prowadzić diagnozę funkcjonowania placówki pod kątem klimatu społecznego a dokładnie relacji rówieśniczych a także nowego standardu „Szkoła prowadzi edukację zdrowotną uczniów i umożliwia im praktykowanie w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych”.
Ośrodek Rozwoju Edukacji wyszedł nam naprzeciw i w 2020 roku ukazał się poradnik „Szkoła Specjalna Promująca Zdrowie”. W związku z czym wszelkie nasze działania będą opierały się właśnie na tej publikacji.
Inne bieżące informacje znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Wnioski z diagnozy wstępnej klimatu społecznego placówki:
Rodzice
-
- 100 % rodziców pozytywnie ocenia sposób, w jaki nauczyciele ich traktują ich dziecko.
-
- 100% rodziców pozytywnie ocenia swoje relacje z nauczycielami i dyrekcją placówki.
-
- 96 % rodziców uważa, że mają możliwość uczestniczenia w życiu szkoły.
Wychowankowie
-
- Problemem priorytetowym wynikającym z ankiet, rysunków oraz relacji wychowawców jest brak motywacji wychowanków do podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
-
- Wychowankowie mają również problem z wychodzeniem na wybrane zajęcia indywidualne.
zadania do realizacji w okresie przygotowawczym:
- Wychowankowie mają również problem z wychodzeniem na wybrane zajęcia indywidualne.
-
-
-
- Zorganizowanie szkolenia nt. motywowania wychowanków do aktywnego uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych.
-
- Zorganizowanie szkolenia w ramach WDN pt. „Radzenie sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci z zaburzeniami rozwoju”.
-
- Opracowanie kodeksu zasad wychodzenia na zajęcia indywidualne
(w poszczególnych grupach).
- Opracowanie kodeksu zasad wychodzenia na zajęcia indywidualne
-
- Stworzenie narzędzia diagnozującego indywidualne wzmocnienia wychowanków.
-
- Wdrożenie rozmów nt. motywowania wychowanków podczas cyklicznych spotkań zespołów wielospecjalistycznych.
-
-
Dnia 27 kwietnia oraz 11 maja w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym
w Szklanej odbyły się pierwsze dwa z czterech spotkań w ramach realizacji zadania publicznego pt. Odmładzanie na surowo. Podróż po zdrowie dzieci i młodzieży z terenu gminy Sierakowice dofinansowanego przez gminę Sierakowice.
Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży, a jego priorytetowym celem jest promocja zdrowego stylu życia. Projekt jest kontynuacją wcześniej podjętych działań w placówce. Wyjątkowość warsztatów stanowi fakt, iż wszystkie potrawy przygotowane zostaną z surowych warzyw i owoców, niepoddanych obróbce termicznej.
W ramach warsztatów wychowankowie ORW wraz rodzicami i opiekunami, pod bacznym okiem pani Magdaleny Lejk z Klubu Małego Smakosza w Sierakowicach, przygotowali przepyszne sushi, pizzę z kalafiora oraz pudding z nasion chia.
Atmosfera podczas zajęć była wyjątkowo radosna. Uczestnicy chętnie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia, wpływem surowych warzyw i owoców na zdrowie oraz możliwościami przygotowania z nich wspaniałych dań. Spotkania były również dobrą okazją do wspólnej integracji i wymiany kulinarnych doświadczeń.
Dzisiaj cała społeczność ośrodka wyruszyła na Marsz Godności pod hasłem „Niemożliwe jest możliwe”. Przemarsz odbył się ulicą Kartuską w Sierakowicach. Do naszej inicjatywy przyłączyły się również inne placówki, m.in. OREW ze Sierakowic, przedszkolaki z SP 1 w Sierakowicach, uczniowie z SP 2 w Sierakowicach, uczniowie i zerówka ze szkoły w Kamienicy Królewskiej a także rodzice i bliscy naszych wychowanków. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom. Serdeczne podziękowania kierujemy również do naszych służb mundurowych które zadbały o bezpieczeństwo podczas marszu a także ks. proboszczowi Markowi Werze za pomoc w zorganizowaniu pochodu. NIE MOŻLIWE JEST MOŻLIWE !!!
W tym miesiącu mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych w Pracowni Efektu Domina w Warszawie. Podczas zajęć pod czujnym okiem pani Wandy przygotowaliśmy tartę z porem, zapiekankę warzywną z chleba oraz koktajl warzywno-owocowy. Wspólne gotowanie dało naszym wychowankom wiele radości. Korzystając z okazji pobytu w stolicy zwiedziliśmy takie miejsca jak: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz Pałac Prezydencki. Zmęczeni a zarazem szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Dzisiaj w naszym Ośrodku odbył się bal karnawałowo – walentynkowy. Podczas balu Samorząd Uczniowski roznosił poszczególnym grupom walentynki. Podczas pokazu mody wyłoniliśmy króla i królową balu. Z okazji zbliżających się walentynek odwiedziła nas też Rada Rodziców z słodkim upominkiem. Dziękujemy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy grupa X, w ramach integracji z oddziałem przedszkolnym SP Lisie jamy oddział Szklana udała się na degustację pizzy. Grupy I i VIII samodzielnie zrobiły pizzę. Natomiast grupa V i VI wykonały pizzę sensoryczną. Było smakowicie i sensorycznie.
Dzisiaj grupy II i III wybrały się do Mściszewic do Żywej Szopki, która powstała dzięki inicjatywie proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mściszewicach ks. Marka Labuddy oraz całej społeczności parafialnej. Wychowankowie mieli okazję pokarmić i pogłaskać zwierzątka. Skorzystaliśmy również z okazji i odwiedziliśmy kościół a następnie udaliśmy się na ciepły i słodki poczęstunek do szkoły. Dziękujemy za miłe przyjęcie Pani sołtys Marii Stencel oraz Pani Dyrektor Szkoły w Mściszewicach Pani Renacie Węsierskiej. Na pewno zawitamy jeszcze nie raz 🙂