Szkoła Promująca Zdrowie

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie

Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy w Szklanej od października 2019 roku należy do Pomorskiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie. Jest to dla nas ogromny sukces i bardzo nas to cieszy, że w naszej placówce tak ważne są założenia koncepcji prozdrowotnej.

W związku z powyższym możemy ubiegać się o wojewódzki certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Etap ten musi wynosić minimum 2 lata ale nie dłużej niż 5 lat. Zamierzamy temu podołać. Dlatego będziemy w dalszym ciągu prowadzić diagnozę funkcjonowania placówki pod kątem klimatu społecznego a dokładnie relacji rówieśniczych a także nowego standardu „Szkoła prowadzi edukację zdrowotną uczniów i umożliwia im praktykowanie w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych”.

Ośrodek Rozwoju Edukacji wyszedł nam naprzeciw i w 2020 roku ukazał się poradnik „Szkoła Specjalna Promująca Zdrowie”. W związku z czym wszelkie nasze działania będą opierały się właśnie na tej publikacji.

Inne bieżące informacje znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Model przedszkola promującego zdrowie w Polsce (2015 r.)

Nasze działania

Wnioski z diagnozy wstępnej klimatu społecznego placówki:

Rodzice

  1. 100 % rodziców pozytywnie ocenia sposób, w jaki nauczyciele ich traktują ich dziecko.
  1. 100% rodziców pozytywnie ocenia swoje relacje z nauczycielami i dyrekcją placówki.
  1. 96 % rodziców uważa, że mają możliwość uczestniczenia w życiu szkoły.

Wychowankowie

  1. Problemem priorytetowym wynikającym z ankiet, rysunków oraz relacji wychowawców jest brak motywacji wychowanków do podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
  1. Wychowankowie mają również problem z wychodzeniem na wybrane zajęcia indywidualne.
   zadania do realizacji w okresie przygotowawczym:
    1. Zorganizowanie szkolenia nt. motywowania wychowanków do aktywnego uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych.
    1. Zorganizowanie szkolenia w ramach WDN pt. „Radzenie sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci z zaburzeniami rozwoju”.
    1. Opracowanie kodeksu zasad wychodzenia na zajęcia indywidualne
     (w poszczególnych grupach).
    1. Stworzenie narzędzia diagnozującego indywidualne wzmocnienia wychowanków.
    1. Wdrożenie rozmów nt. motywowania wychowanków podczas cyklicznych spotkań zespołów wielospecjalistycznych.

27lut2023

Dnia 25 lutego w naszym ośrodku odbyło się pierwsze seminarium stowarzyszenia relacyjno-rozwojowego o tematyce AAC. Podczas spotkania swoją pracę i sposoby komunikacji z wychowankami zaprezentowały cztery placówki: Placówki Montessori z Dobrej, OREW z Pruszcza Gdańskiego, Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom z Krakowska oraz nasza placówka ORW w Szklanej. W seminarium wzięli udział także specjaliści z Fundacji Fiona z Poznania, Koła PSONI ze Skarszew, SOSW nr 2 z Lublina, SOSW z Krapkowic, SPS nr 327 im. Anny Lechowicz z Warszawy oraz Przedszkola Terapeutycznego „Kamyk zielony” z Warszawy. Po każdym zaprezentowanym filmie odbył się panel dyskusyjny, podczas którego chętne osoby mogły się podzielić swoimi wrażeniami lub zadać pytania odnośnie filmu. To było wspaniałe i emocjonujące wydarzenie, dzięki któremu nie tylko poszerzyliśmy swoją wiedzę, ale również wszyscy się zintegrowaliśmy.

3lut2023

Dzisiaj mieliśmy okazję uczestniczyć w szkoleniu online z żółtego talerzyka kulczyk Foundation pod hasłem „Cukier krzepi? Wszystko co warto wiedzieć o cukrze.” Dowiedzieliśmy się jak powinna wyglądać zdrowo zbilansowana dieta, jakie są konsekwencje spożywania cukru oraz jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Pani Katarzyna Bosacka na zajęciach kulinarnych gotowała na zielono. Pokazała nam jak wykonać gnocchi ziemniaczane oraz naleśniki szpinakowe z nadzieniem twarogowym i suszonymi pomidorami. Już z samej nazwy widać, że dania są bardzo zdrowe.

30sty2023

W minionym tygodniu nasi wychowankowie spędzali ferie pod tytułem ” Tydzień kolorów”. Każdego dnia dominował inny kolor, który miał swoje znaczenie. Poniedziałek zaczęliśmy kolorem czerwonym- Dzień Miłości. We wtorek królował kolor zielony- Dzień nadziei. Środa była w barwie niebieskiej- Dzień Przyjaźni. Czwartek natomiast ubrał się w kolor żółty- Dzień słońca. Natomiast piątek okrył się kolorem pomarańczowym- Dzień Radości. Każdego dnia na naszych podopiecznych czekały ciekawe i nowe zadania. Zapraszamy do fotorelacji.

 

14cze2022
Dzisiaj przedstawiciele naszej placówki w osobie Pani Michaliny, Pani Oli i Pani Martyny miały przyjemność uczestniczyć w Konferencji dla przedszkoli/szkół/placówek oświatowych pn. Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka i zapobiegać kryzysowi emocjonalnemu ? 
Wysłuchaliśmy 10 mini wykładów prowadzonych przez znakomitych specjalistów, gdzie każdy z nich podkreślał, że ważne w relacji z młodym człowiekiem jest miłość, zrozumienie i wsparcie.
Pomiędzy wystąpieniami prelegentów konferencję umilił zespół „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury z Gdyni. Fenomenalne talenty!!!
Na koniec konferencji odebraliśmy list gratulacyjny z rąk Pomorskiego Kuratora Oświaty, Pani Małgorzaty Bielang z okazji uzyskania w listopadzie 2021 Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie.
12maj2022

Dnia 27 kwietnia oraz 11 maja w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym
w Szklanej odbyły się pierwsze dwa z czterech spotkań w ramach realizacji zadania publicznego pt. Odmładzanie na surowo. Podróż po zdrowie dzieci i młodzieży z terenu gminy Sierakowice dofinansowanego przez gminę Sierakowice.  

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży, a jego priorytetowym celem jest promocja zdrowego stylu życia. Projekt jest kontynuacją wcześniej podjętych działań w placówce. Wyjątkowość warsztatów stanowi fakt, iż wszystkie potrawy przygotowane zostaną z surowych warzyw i owoców, niepoddanych obróbce termicznej.  

W ramach warsztatów wychowankowie ORW wraz rodzicami i opiekunami, pod bacznym okiem pani Magdaleny Lejk z Klubu Małego Smakosza w Sierakowicach, przygotowali przepyszne sushi, pizzę z kalafiora oraz pudding z nasion chia.  

Atmosfera podczas zajęć była wyjątkowo radosna. Uczestnicy chętnie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia, wpływem surowych warzyw i owoców na zdrowie oraz możliwościami przygotowania z nich wspaniałych dań.  Spotkania były również dobrą okazją do wspólnej integracji i wymiany kulinarnych doświadczeń.  

5maj2022

Dzisiaj cała społeczność ośrodka wyruszyła na Marsz Godności pod hasłem „Niemożliwe jest możliwe”. Przemarsz odbył się ulicą Kartuską w Sierakowicach. Do naszej inicjatywy przyłączyły się również inne placówki, m.in. OREW ze Sierakowic, przedszkolaki z SP 1 w Sierakowicach, uczniowie z SP 2 w Sierakowicach, uczniowie i zerówka ze szkoły w Kamienicy Królewskiej a także rodzice i bliscy naszych wychowanków. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom. Serdeczne podziękowania kierujemy również do naszych służb mundurowych które zadbały o bezpieczeństwo podczas marszu a także ks. proboszczowi Markowi Werze za pomoc w zorganizowaniu pochodu. NIE MOŻLIWE JEST MOŻLIWE !!!

29kwi2022

W tym miesiącu mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych w Pracowni Efektu Domina w Warszawie. Podczas zajęć pod czujnym okiem pani Wandy przygotowaliśmy tartę z porem, zapiekankę warzywną z chleba oraz koktajl warzywno-owocowy. Wspólne gotowanie dało naszym wychowankom wiele radości. Korzystając z okazji pobytu w stolicy zwiedziliśmy takie miejsca jak: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz Pałac Prezydencki. Zmęczeni a zarazem szczęśliwi wróciliśmy do domu.